Press "Enter" to skip to content

home sweet home

fot. Alicja Kielan

instalacja / działanie artystyczne, 2017
w ramach 5. Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH – ZAJĘCIE.
Galeria Awangarda BWA Wrocław
ul. Wita Stwosza 32

„Przez pierwszy miesiąc trwania wystawy “Zajęcie” Karolina Balcer budowała olbrzymi dom z kostek cukru, który jest repliką willi, w której mieści się patainstytucja WYKWIT. Poddany termicznej obróbce obiekt stopniowo będzie zmieniał swój stan pozostawiając słodki zapach.

Prezentowany na wystawie obiekt Home Sweet Home po raz pierwszy zaistniał podczas wernisażu wystawy Dom Rozpusty w galerii WYKWIT, prywatnej pata-instytucji sztuki, która mieści się w zrujnowanej willi we wrocławskiej dzielnicy Zacisze, tej samej która jest miejscem konceptualnego eksperymentu WARSTWY. Dom z kostek z cukru powstawał stopniowo w czasie trwania wystawy Zajęcie, budowany przez miesiąc cegła po cegle z kostek formowanych ręcznie przez artystkę, aż do momentu, kiedy przybrał formę przypominającą willę przy Alei Jana Kochanowskiego 21, gdzie Karolina Balcer mieszka oraz gdzie mieści się współtworzona przez nią galeria WYKWIT.

Drugi miesiąc dom z cukru był podgrzewany, dzięki czemu powoli topił się w miarę trwania ekspozycji, uwalniając karmelowy zapach. Połączenie sielskiej, domowej słodyczy stapiać będzie się z wizją rozkładu, odsyłając do sytuacji symbolicznej degradacji wielu wrocławskich historycznych budynków (m.in. “żywej ruiny” pałacu będącego siedzibą galerii Awangarda BWA Wrocław), a zarazem stanowiąc przewrotnie kuszącą aluzję do efemerycznego charakteru funkcjonowania WYKWITU, niezależnej galerii, której byt nie jest instytucjonalnie zagwarantowany a termin wynajmu nieuchronnie dobiega końca.

Realizacja powstała dzięki życzliwemu wsparciu firmy Südzucker Polska S.A. oraz wielu osób które włączyły się w jej realizację. BWA Wrocław i artystka kierują szczególne podziękowania do: Sławomira Balcer, Włodzimierza Balcer oraz wszystkich innych darczyńców i pomocników, którzy przyczynili się do powstania pracy.”

Wydarzenie odbyło się w ramach 5. Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH – ZAJĘCIE.

tekst: Anna Mituś