Mamy do czynienia z wystawą niewątpliwie zaangażowaną społecznie – opowiada kurator Paweł Jarodzki. Choć ekspozycja absolwentki i obecnie doktorantki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych nosi tytuł „Teren prywatny”, to nie opisuje wewnętrznego świata Karoliny Balcer, lecz odnosi się do narzędzi budowania życia społecznego. Aktywność artystyczna artystki, co najmniej od dyplomu, porusza problem relacji między tym, co w przestrzeni jest prywatne a co wspólne. Autorka swoją działalnością w słynnych już inicjatywach WYKWIT i Wykwitex opowiadała się po jasnej stronie mocy. – przybliża kurator. Opowiada się za współpracą, wolnością i demokracją, za światem normalnym, bez ograniczeń i utopijnie doskonałym.
Według Karoliny Balcer dotychczasowy konflikt między naturą a kulturą, zostaje zastąpiony zderzeniem w przestrzeni publicznej, tego co prywatne, z tym co wspólne. Te, często niewidzialne i nieostre, granice, są właśnie najbardziej interesujące dla artystki, która wykorzystując instalacje przestrzenne i obrazy, które balansują na granicy obiektów, a także zdjęcia i filmy wideo, porusza zagadnienia związane z przejmowaniem przestrzeni i budowaniem podziałów. Jednocześnie podkreśla jednak moc wspólnego działania: Jedną z najważniejszych kompetencji społecznych, która warunkuje jakość relacji z innymi ludźmi, jest zdolność do tworzenia więzi i współpracy. Aby w jakimkolwiek miejscu i czasie coś mogło powstać, potrzebni są ludzie, którym przyświecają podobne cele, zbliżony system wartości. Narzędziem grupy, której przyświeca dobro społeczne jest właśnie współpraca. O ile nie jest to zjawisko innowacyjne, to współcześnie, można je uznać za unikatowe.
kurator: Paweł Jarodzki
współpraca: Joanna Stembarska, Monika Muszyńska, Natalia Barczyńska
fot. Alicja Kielan
identyfikacja wizualna: Marina Lewandowska
zestaw meblowy Polska
Spongewall
Barierka & Teren Prywatny 001
Teren Prywatny 001
Teren Prywatny 001
Teren Prywatny 001
Przenośny kąt, & Spongewall 2, Barierka
Prznośny kąt
Jakoś nam się układa
Mamy różne plany
Uwaga! & Teren Prywatny 002
Uwaga!
SpongeWall 02
Teren Prywatny 002
Monitoring, Okulary szpiegowskie
Od lat 90. XX wieku monitoring rozwija się dynamicznie w wielu krajach. Obserwacji kamer poddane są obecnie liczne i zróżnicowane fragmenty przestrzeni publicznej
i prywatnej: nie tylko skwery, ulice, dworce, ale także sklepy, restauracje i bary, szkoły,
a nawet toalety publiczne i prywatne posesje. Monitoring może służyć do zapobiegania przestępczości, ochrony mienia, ale i do celów komercyjnych. Jednak w publicznej debacie o monitoringu celowość jego wykorzystania sprowadzana jest do jednego argumentu: bezpieczeństwa. Żadne z pozostałych zastosowań nie przemawia do ludzkiej świadomości tak mocno, jak konieczność chronienia się przed zachowaniami szkodliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia
i życia ludzi Na ile kamera problemy te rozwiązuje i czy jej obecność nie kreuje nowych wyzwań w kontaktach między ludźmi?
Moją odpowiedzią na to zagadnienie jest projekt, który realizuję od 3 lat przy użyciu okularów szpiegowskich. W ten sposób jestem w stanie zarejestrować zjawisko tu i teraz i uchwycić portretowane osoby w sposób naturalny i niewinny. Moim celem nie jest inwigilacja, postawienie siebie w silniejszej pozycji, czy ośmieszenie kogoś publicznie, tylko rejestracja naturalnego stanu rzeczy. Okulary noszę w środkach komunikacji miejskiej oraz strefach publicznych, czyli w miejscach, gdzie jest zainstalowany monitoring wizyjny. Wówczas to mamy okazję usiąść naprzeciwko nieznajomej osoby i zwrócić na nią uwagę. Uchwycone osoby są przypadkowe, moim jedynym wyborem było miejsce siedzące oraz wyróżnienie klatki filmu w momencie kontaktu wzrokowego z obiektywem znajdującym się w okularach. Moment ten jest atrakcyjny, gdyż wyłapanie go jest możliwe tylko w późniejszym czasie, po obejrzeniu nagromadzonego materiału filmowego.
Następnym elementem było poddanie zdjęć obróbce przez jedną z aplikacji do manipulacji wizerunkiem. Wykorzystując najnowszą technologię możemy jednym kliknięciem np. zmusić kogoś do udzielania zgody na przetwarzanie wizerunku.